Skip to content

813 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block270
Lot115
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,640
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,200
39%
Improvement Value:$499,100
61%
Total Assessment$816,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,261+7.3%
2024$13,289-10.7%
2023$14,878+2.1%
2022$14,571+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,278DeedBook 8777, Page 416Recorded2/17/2011

Property Built

Built

Year Built: 1985