Skip to content

611 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block270
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,444
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,400
63%
Improvement Value:$174,700
37%
Total Assessment$472,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,248+7.3%
2024$7,686+16.8%
2023$6,580+2.2%
2022$6,439+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9634, Page 491Recorded1/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1921