Skip to content

7309 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 19, 2000

Property Information

Block270
Lot53.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,700
29%
Improvement Value:$332,300
71%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,228+7.3%
2024$7,668-37.3%
2023$12,239+2.1%
2022$11,986+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5628, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1915