Skip to content

508-12 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1940
Industrial

Last Sale Price
$50
Last Sale Date
Dec 5, 2013

Property Information

Block270
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-I
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage8,780
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,500
55%
Improvement Value:$280,500
45%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,919+7.3%
2024$10,175+21.7%
2023$8,358+2.1%
2022$8,185+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940