Skip to content

608 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 26, 1997

Property Information

Block270
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage3,402
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,300
35%
Improvement Value:$520,100
65%
Total Assessment$794,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,878+7.3%
2024$12,933+0.0%
2023$12,929+2.1%
2022$12,662+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5217, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1946