Skip to content

7100 Madison StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1966

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block271.02
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,788
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,500
41%
Improvement Value:$436,900
59%
Total Assessment$742,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,970+7.3%
2024$12,086-15.2%
2023$14,246+2.1%
2022$13,952+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,788DeedBook 9000, Page 769Recorded10/17/2014

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4476, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1966