Skip to content

7415 1st AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 16, 2009

Property Information

Block273
Lot102
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,113
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,100
67%
Improvement Value:$145,200
33%
Total Assessment$434,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,587+7.3%
2024$7,070+12.5%
2023$6,286+2.1%
2022$6,156+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,113DeedBook 8676, Page 454NU CodeUndivided interest (8)Recorded7/22/2009

Property Built

Built

Year Built: 1921