Skip to content

606 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 28, 2000

Property Information

Block273
Lot98
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,451
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,000
64%
Improvement Value:$188,600
36%
Total Assessment$527,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,217+7.3%
2024$8,589+3.1%
2023$8,329+2.1%
2022$8,157+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5726, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1921