Skip to content

7312 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block278
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,295
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,200
16%
Improvement Value:$844,700
84%
Total Assessment$1,010,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,660+7.3%
2024$16,457+12.7%
2023$14,603+2.1%
2022$14,301+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,295DeedBook 9574, Page 235Recorded6/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1915