Skip to content

7404 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block279
Lot26.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,174
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
25%
Improvement Value:$382,800
75%
Total Assessment$507,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,871+7.3%
2024$8,267-22.4%
2023$10,647+2.1%
2022$10,427+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915