Skip to content

7407 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2014

Property Information

Block295
Lot5.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,105
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
19%
Improvement Value:$406,400
81%
Total Assessment$501,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,761+7.3%
2024$8,164-14.4%
2023$9,535+2.1%
2022$9,337+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920