Skip to content

432 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Apr 26, 2002

Property Information

Block279
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,209
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
53%
Improvement Value:$315,900
47%
Total Assessment$669,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,703+7.3%
2024$10,906+9.9%
2023$9,921+2.1%
2022$9,716+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5988, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$171,000
DeedBook 5013, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1916