Skip to content

428 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block279
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,340
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
48%
Improvement Value:$394,300
52%
Total Assessment$754,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,178+7.3%
2024$12,280-1.7%
2023$12,490+2.1%
2022$12,232+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft3,340DeedBook 9253, Page 921Recorded11/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$213,000
DeedBook 4689, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1916