Skip to content

2126 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1981
Other Exempt

Last Sale Price
$3,585,000
Last Sale Date
Dec 8, 2009

Property Information

Block27
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage3,986
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,605,500
53%
Improvement Value:$1,422,100
47%
Total Assessment$3,027,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$34,509+2.1%
2010$33,788+3.1%
2009$32,766+1.7%
2008$32,216+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,585,000
DeedBook 8705, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1981