Skip to content

2208 Tonnelle Ave / EastNorth Bergen, NJ 07047

Other Exempt

Last Sale Price
$3,585,000
Last Sale Date
Dec 8, 2009

Property Information

Block27
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,207,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$6,622-0.1%
2010$6,630+3.1%
2009$6,430+1.7%
2008$6,322+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,585,000
DeedBook 8705, Page 307