Skip to content

417 76th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block280
Lot22.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,336
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
52%
Improvement Value:$324,600
48%
Total Assessment$678,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,855+7.3%
2024$11,048+1.2%
2023$10,922+2.1%
2022$10,696+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft3,336DeedBook 9304, Page 959Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,336DeedBook 8988, Page 421Recorded8/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1916