Skip to content

1616 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block326
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,360
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
43%
Improvement Value:$393,400
57%
Total Assessment$693,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,114+7.3%
2024$11,289+7.6%
2023$10,494+2.1%
2022$10,277+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 9598, Page 495Recorded9/16/2021

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 8016, Page 310Recorded10/3/2006

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 5480, Page 111

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4695, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1916