Skip to content

418 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 23, 2011

Property Information

Block281
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,535
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
69%
Improvement Value:$156,500
31%
Total Assessment$510,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,918+7.3%
2024$8,311+13.1%
2023$7,346+2.1%
2022$7,194+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,535DeedBook 8801, Page 912Recorded7/22/2011

Property Built

Built

Year Built: 1916