Skip to content

420 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Oct 5, 1982

Property Information

Block282
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,732
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
59%
Improvement Value:$241,300
41%
Total Assessment$595,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,400+7.3%
2024$9,691+30.8%
2023$7,410+2.1%
2022$7,257+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3360, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1916