Skip to content

412 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Feb 22, 2020

Property Information

Block282
Lot40.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,725
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,000
59%
Improvement Value:$239,300
41%
Total Assessment$585,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,225+7.3%
2024$9,529+1.9%
2023$9,353+2.1%
2022$9,160+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,725DeedBook 9550, Page 662Recorded4/18/2021

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft1,725DeedBook 9442, Page 318Recorded10/11/2019

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,725DeedBook 9376, Page 635Recorded1/29/2019

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5510, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1916