Skip to content

132 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block305
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,756
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
62%
Improvement Value:$220,500
38%
Total Assessment$585,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,229+7.3%
2024$9,532+3.3%
2023$9,230+2.1%
2022$9,039+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 9717, Page 256Recorded12/22/2022

Property Sale

Sale
$169,443

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 9624, Page 827NU CodeUndivided interest (8)Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5669, Page 21

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 4679, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1911