Skip to content

321 79th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block284
Lot12.02
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage865
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,100
51%
Improvement Value:$119,300
49%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,252+7.3%
2024$3,963+14.6%
2023$3,459+2.1%
2022$3,388+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft865DeedBook 9880, Page 186Recorded2/14/2025

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 9154, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1925