Skip to content

301 79th St(Unit C0308)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2009

Property Information

Block284
Lot5
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage618
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,900
53%
Improvement Value:$93,000
47%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,457+7.3%
2024$3,222+12.3%
2023$2,868+2.1%
2022$2,809+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930