Skip to content

301 79th St(Unit C0502)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 29, 2009

Property Information

Block284
Lot5
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage784
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
53%
Improvement Value:$121,100
47%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,460+7.3%
2024$4,156+5.8%
2023$3,927+2.1%
2022$3,846+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8691, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1930