Skip to content

315 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Jun 23, 1995

Property Information

Block287
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,793
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
69%
Improvement Value:$162,100
31%
Total Assessment$516,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,016+7.3%
2024$8,402+1.7%
2023$8,259+2.1%
2022$8,088+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4877, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1916