Skip to content

327 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Aug 19, 1982

Property Information

Block288
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2S-B-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
58%
Improvement Value:$243,600
42%
Total Assessment$573,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,021+7.3%
2024$9,338+11.7%
2023$8,358+2.1%
2022$8,185+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3356, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1916