Skip to content

325 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 17, 2018

Property Information

Block288
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-B-X
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,235
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
50%
Improvement Value:$329,500
50%
Total Assessment$659,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,521+7.3%
2024$10,737+27.9%
2023$8,393+2.1%
2022$8,220+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,235DeedBook 9300, Page 14Recorded4/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1916