Skip to content

325 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2007

Property Information

Block290
Lot29.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,765
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,000
56%
Improvement Value:$271,700
44%
Total Assessment$617,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,791+7.3%
2024$10,056+10.7%
2023$9,084+2.1%
2022$8,896+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916