Skip to content

227 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2013

Property Information

Block292
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,783
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
54%
Improvement Value:$253,100
46%
Total Assessment$550,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,610+7.3%
2024$8,956-0.4%
2023$8,996+2.1%
2022$8,810+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911