Skip to content

7401 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 1, 2018

Property Information

Block295
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage2,698
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,100
17%
Improvement Value:$552,900
83%
Total Assessment$666,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,635+7.3%
2024$10,842+4.7%
2023$10,360+2.1%
2022$10,146+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

DeedBook 8330, Page 210Recorded9/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920