Skip to content

7415 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 14, 2013

Property Information

Block295
Lot2.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,710
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
22%
Improvement Value:$472,200
78%
Total Assessment$602,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,524+14.9%
2024$9,161-6.4%
2023$9,786+2.1%
2022$9,584+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,710DeedBook 8945, Page 330Recorded11/22/2013

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5697, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1930