Skip to content

234 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block297
Lot31.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,480
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
57%
Improvement Value:$264,200
43%
Total Assessment$614,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,730+7.3%
2024$9,999+2.2%
2023$9,786+2.1%
2022$9,584+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,480DeedBook 9254, Page 605Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5730, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1911