Skip to content

8010 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block378
Lot6.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,404
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
56%
Improvement Value:$251,100
44%
Total Assessment$577,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,082+7.3%
2024$9,395-1.8%
2023$9,570+2.1%
2022$9,372+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,404DeedBook 8948, Page 549NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1921