Skip to content

7805 Broadway(Unit C0001)North Bergen, NJ 07047

Built 1923

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 4, 2006

Property Information

Block299
Lot1
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
33%
Improvement Value:$91,400
67%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,383+7.3%
2024$2,221+41.6%
2023$1,569+2.1%
2022$1,536+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923