Skip to content

7111 Palisade Ave(Unit C0202)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 24, 2024

Property Information

Block276
Lot13.02
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage503
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
57%
Improvement Value:$68,300
43%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,750+7.3%
2024$2,562-2.7%
2023$2,634+2.1%
2022$2,579+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft503DeedBook 9732, Page 587Recorded3/7/2023

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 8830, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1920