Skip to content

7805 Broadway(Unit C0401)North Bergen, NJ 07047

Built 1923

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block299
Lot1
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage631
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
51%
Improvement Value:$102,900
49%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,658+7.3%
2024$3,409+70.8%
2023$1,996+2.1%
2022$1,955+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923