Skip to content

301 79th St(Unit C0508)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block284
Lot5
QualifierC0508
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage629
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,800
51%
Improvement Value:$102,400
49%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,655+7.3%
2024$3,406-7.6%
2023$3,687+2.1%
2022$3,611+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft629DeedBook 9689, Page 853Recorded8/15/2022

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 9330, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1930