Skip to content

133 77th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$669,999
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block302
Lot32.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,412
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,000
59%
Improvement Value:$265,200
41%
Total Assessment$654,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,429+7.3%
2024$10,650-14.1%
2023$12,397+2.1%
2022$12,140+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$669,999

From:

To:

Sq Ft2,412DeedBook 9547, Page 554Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,477DeedBook 8794, Page 293Recorded6/2/2011

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,477DeedBook 8791, Page 432NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded5/12/2011

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7925, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1911