Skip to content

240 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block295
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,472
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
44%
Improvement Value:$425,800
56%
Total Assessment$755,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,204+7.3%
2024$12,304+18.1%
2023$10,418+2.1%
2022$10,203+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,472DeedBook 9311, Page 987Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,472DeedBook 7719, Page 300Recorded11/3/2005

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5704, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1911