Skip to content

134 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block306
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,052
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$328,500
58%
Improvement Value:$237,700
42%
Total Assessment$566,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,642+7.5%
2024$8,968+3.6%
2023$8,652+2.2%
2022$8,468+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1911