Skip to content

101 73rd St(Unit C0022)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block306
Lot6
QualifierC0022
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage606
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
39%
Improvement Value:$117,300
61%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,347+7.3%
2024$3,119-32.4%
2023$4,612+2.1%
2022$4,517+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft606DeedBook 9561, Page 733Recorded5/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920