Skip to content

136 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block306
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,562
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
59%
Improvement Value:$256,200
41%
Total Assessment$621,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,852+7.3%
2024$10,113+11.0%
2023$9,113+2.1%
2022$8,925+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,562DeedBook 9586, Page 977Recorded8/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1911