Skip to content

137 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1976

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block306
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,318
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
46%
Improvement Value:$436,300
54%
Total Assessment$801,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,999+7.3%
2024$13,045+11.1%
2023$11,741+2.1%
2022$11,498+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976