Skip to content

7214 BroadwayNorth Bergen, NJ 07047

Public Property

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 5, 1999

Property Information

Block306
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
DescriptionPARK AUTH
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
93%
Improvement Value:$13,500
7%
Total Assessment$206,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$2,027-0.3%
2000$2,033+3.9%
1999$1,957-22.1%
1998$2,513+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5533, Page 174