Skip to content

18 74th St(Unit C0306)North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block311
Lot15.02
QualifierC0306
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage609
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
56%
Improvement Value:$89,300
44%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,580+7.3%
2024$3,336+24.7%
2023$2,675+2.1%
2022$2,620+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 9421, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1925