Skip to content

101 73rd St(Unit C0054)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block306
Lot6
QualifierC0054
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage713
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
40%
Improvement Value:$132,600
60%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,836+7.3%
2024$3,575-14.1%
2023$4,161-10.7%
2022$4,660+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 9235, Page 971

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 5883, Page 87

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 5056, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 4900, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 4483, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1920