Skip to content

101 73rd St(Unit C0055)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block306
Lot6
QualifierC0055
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage605
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
39%
Improvement Value:$117,100
61%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,344+7.3%
2024$3,116-44.8%
2023$5,642+2.1%
2022$5,526+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 9353, Page 515

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 7696, Page 225Recorded10/17/2005

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 5897, Page 184

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 4981, Page 306

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 4483, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1920