Skip to content

125 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block307
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A
Dwellings7
ZoningR1
Sq Footage4,092
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
49%
Improvement Value:$425,000
51%
Total Assessment$840,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,675+7.3%
2024$13,675+16.8%
2023$11,706+2.1%
2022$11,464+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 7338, Page 8Recorded7/30/2004

Property Sale

Sale
$401,437

From:

To:

DeedBook 7067, Page 180Recorded6/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1915