Skip to content

7117 Park Ave(Unit C0008)North Bergen, NJ 07047

Built 1968

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Dec 1, 1989

Property Information

Block307
Lot1
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class39
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage550
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
39%
Improvement Value:$132,700
61%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,789+7.3%
2024$3,531-2.8%
2023$3,635+2.1%
2022$3,560+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4234, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1968