Skip to content

22 73rd St(Unit C0009)North Bergen, NJ 07047

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block310
Lot6
QualifierC0009
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage759
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,400
50%
Improvement Value:$123,800
50%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,354+7.3%
2024$4,057+1.5%
2023$3,998+2.1%
2022$3,915+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7969, Page 86Recorded8/9/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920